Skip to content

490 South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1885

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 16, 2021

Property Information

Block2004
Lot19
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage1,306
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,800
31%
Improvement Value:$24,300
69%
Total Assessment$35,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,595+8.3%
2024$1,473+58.4%
2023$930+1.2%
2022$919+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,306DeedBook 3173, Page 127Recorded7/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1885