Skip to content

85 Jefferson Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Nov 26, 2019

Property Information

Block2004
Lot25
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2SCB
Dwellings2
ZoningB-4
Sq Footage1,488
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
14%
Improvement Value:$79,000
86%
Total Assessment$91,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,172+8.3%
2024$3,852+3.0%
2023$3,739+0.8%
2022$3,711+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$112,500
Sq Ft1,488DeedBook 3040, Page 249Recorded2/26/2020

Property Sale

Sale
$23,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 2946, Page 256Recorded3/25/2019

Property Sale

Sale
$8,800
DeedBook 523, Page 1048

Property Built

Built

Year Built: 1900