Skip to content

83 Jefferson Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block2004
Lot26
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2SCB
Dwellings2
ZoningB-4
Sq Footage1,488
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
14%
Improvement Value:$79,000
86%
Total Assessment$91,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,172+8.3%
2024$3,852+3.0%
2023$3,739+0.8%
2022$3,711+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 2063, Page 331

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1998, Page 270

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 956, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1900