Skip to content

135 Cedar Alley

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block2004
Lot32
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage1,160
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,100
36%
Improvement Value:$23,000
64%
Total Assessment$36,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,641+8.3%
2024$1,515+3.0%
2023$1,470+0.8%
2022$1,459+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,160DeedBook 3515, Page 45Recorded8/1/2025

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft1,160DeedBook 3486, Page 69Recorded3/10/2025

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,160DeedBook 3427, Page 252Recorded5/29/2024

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 1350, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1900