Skip to content

499 South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2024

Property Information

Block2009
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
19%
Improvement Value:$158,600
81%
Total Assessment$195,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,904+8.3%
2024$8,220+3.0%
2023$7,979+0.8%
2022$7,918+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 1702, Page 38

Property Sale

Sale
$6,400
DeedBook 1500, Page 119

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 1330, Page 208

Property Sale

Sale
$66,250
DeedBook 962, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1890