Skip to content

244 Mercer StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block2012
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,252
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
22%
Improvement Value:$53,800
78%
Total Assessment$68,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,127+8.3%
2024$2,887+3.0%
2023$2,802+0.8%
2022$2,781+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,252DeedBook 3494, Page 287Recorded4/21/2025

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,748DeedBook 2900, Page 256Recorded10/4/2018

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,748DeedBook 2561, Page 235Recorded7/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900