Skip to content

250 Sitgreaves Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block2013
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,255
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,800
36%
Improvement Value:$21,400
64%
Total Assessment$33,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,509+8.3%
2024$1,393+3.0%
2023$1,352+0.8%
2022$1,342+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 1911, Page 67

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1160, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1900