Skip to content

561 South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 11, 2006

Property Information

Block2014
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,344
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,800
32%
Improvement Value:$23,400
68%
Total Assessment$34,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,554+8.3%
2024$1,435+3.0%
2023$1,393+0.8%
2022$1,382+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2074, Page 264

Property Sale

Sale
$48,300
DeedBook 1311, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1900