Skip to content

N. Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$14,000
Last Sale Date
Aug 7, 1992

Property Information

Block205
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class16
DescriptionG11
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
61%
Improvement Value:$19,000
39%
Total Assessment$48,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,213+8.3%
2024$2,043+3.0%
2023$1,984+0.8%
2022$1,968+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 1296, Page 80

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 959, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1900