Skip to content

37 Rose Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2018

Property Information

Block211
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,232
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,400
27%
Improvement Value:$41,600
73%
Total Assessment$57,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,591+8.3%
2024$2,392+3.0%
2023$2,322+0.8%
2022$2,304+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920