Skip to content

483 Thomas Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$259,500
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block2302
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,192
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
32%
Improvement Value:$53,700
68%
Total Assessment$78,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,577+8.3%
2024$3,302+3.0%
2023$3,205+0.8%
2022$3,181+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$259,500
Sq Ft1,192DeedBook 3540, Page 257Recorded11/26/2025

Property Sale

Sale
$153,000
Sq Ft1,192DeedBook 3504, Page 295Recorded6/11/2025

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 2384, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1930