Skip to content

757 Columbus Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 26, 2023

Property Information

Block2311
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,308
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
17%
Improvement Value:$137,600
83%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,563+8.3%
2024$6,982+3.0%
2023$6,777+0.8%
2022$6,726+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,308DeedBook 3344, Page 208Recorded5/1/2023

Property Built

Built

Year Built: 1900