Skip to content

851 Green Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1993

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block2312
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,575
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
21%
Improvement Value:$169,600
79%
Total Assessment$214,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,731+8.3%
2024$8,984+3.0%
2023$8,720+0.8%
2022$8,654+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,575DeedBook 3095, Page 14Recorded10/1/2020

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,575DeedBook 2847, Page 275Recorded4/5/2018

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 1403, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1993