Skip to content

867 Culkin StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1870

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 4, 2005

Property Information

Block2313
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class45
Description2SFG3
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,500
27%
Improvement Value:$113,400
73%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,040+8.3%
2024$6,500+3.0%
2023$6,309+0.8%
2022$6,261+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 1995, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1870