Skip to content

804 Green StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1964

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 14, 2000

Property Information

Block2313
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SBG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
23%
Improvement Value:$133,000
77%
Total Assessment$172,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,836+8.3%
2024$7,234+3.0%
2023$7,022+0.8%
2022$6,968+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1697, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1964