Skip to content

797 Columbus Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
May 9, 2017

Property Information

Block2314
Lot22
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,656
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
21%
Improvement Value:$153,200
79%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,804+8.3%
2024$8,128+3.0%
2023$7,889+0.8%
2022$7,829+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft2,656DeedBook 2763, Page 219Recorded5/18/2017

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 1646, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1930