Skip to content

386 Thomas Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1925

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
May 25, 2016

Property Information

Block2402
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,312
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
25%
Improvement Value:$79,100
75%
Total Assessment$105,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,781+8.3%
2024$4,414+3.0%
2023$4,285+0.8%
2022$4,252+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 2687, Page 300Recorded5/27/2016

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 2211, Page 107

Property Sale

Sale
$29,600
DeedBook 1617, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1925