Skip to content

384 Ann StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$138,500
Last Sale Date
Jul 28, 2006

Property Information

Block2409
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class27
Description2.5SFG2
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,525
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
27%
Improvement Value:$72,800
73%
Total Assessment$99,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,531+8.3%
2024$4,183+3.0%
2023$4,061+0.8%
2022$4,030+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 2095, Page 245

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1190, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1930