Skip to content

318 Ann StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1935

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
May 31, 1996

Property Information

Block2410
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
23%
Improvement Value:$86,500
77%
Total Assessment$113,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,136+8.3%
2024$4,741+3.0%
2023$4,602+0.8%
2022$4,567+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1473, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1935