Skip to content

742 Wilbur AvenuePhillipsburg, NJ 08865

Built 1945

Last Sale Date
Aug 4, 2010

Property Information

Block2413
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SBG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
22%
Improvement Value:$107,200
78%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,031+8.7%
2024$5,549+3.2%
2023$5,379+0.8%
2022$5,336+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945