Skip to content

387 Pursel Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$79,350
Last Sale Date
Dec 15, 1993

Property Information

Block2416
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,552
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
25%
Improvement Value:$97,200
75%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,922+8.3%
2024$5,467+3.0%
2023$5,307+0.8%
2022$5,267+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$79,350
DeedBook 1346, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1900