Skip to content

803 Mill Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Date
Apr 23, 1997

Property Information

Block2418
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,918
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,800
19%
Improvement Value:$169,500
81%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,513+8.3%
2024$8,782+3.0%
2023$8,525+0.8%
2022$8,460+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 1514, Page 64

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 1028, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1955