Skip to content

802 Mill Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block2419
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage936
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
30%
Improvement Value:$82,700
70%
Total Assessment$118,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,363+8.3%
2024$4,951+3.0%
2023$4,806+0.8%
2022$4,770+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From: CUMMINGS, PATRICK

To: FREEMAN, REBECCA M

Sq Ft936DeedBook 2922, Page 334Recorded12/24/2018

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 1762, Page 50

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1412, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1950