Skip to content

897 Hill Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jun 11, 2003

Property Information

Block2424
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage624
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
41%
Improvement Value:$50,700
59%
Total Assessment$85,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,891+8.3%
2024$3,592+3.0%
2023$3,486+0.8%
2022$3,460+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1871, Page 181

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 1306, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1950