Skip to content

901 Gate Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1921

Last Sale Price
$55,010
Last Sale Date
Dec 15, 1999

Property Information

Block2601
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SRC
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
36%
Improvement Value:$62,500
64%
Total Assessment$97,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,413+8.3%
2024$4,074+3.0%
2023$3,955+0.8%
2022$3,925+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$55,010
DeedBook 1663, Page 334

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 1290, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1921