Skip to content

567 Tuttle StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1921

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block2604
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SRC
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,900
32%
Improvement Value:$66,300
68%
Total Assessment$97,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,418+8.3%
2024$4,079+3.0%
2023$3,959+0.8%
2022$3,929+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,000DeedBook 3306, Page 312Recorded11/1/2022

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 1540, Page 61

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 1270, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1921