Skip to content

42 Valley View CirclePhillipsburg, NJ 08865

Built 1921

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Jun 13, 2018

Property Information

Block2608
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SRC
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,455
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,100
27%
Improvement Value:$88,600
73%
Total Assessment$121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,531+8.3%
2024$5,107+3.0%
2023$4,957+0.8%
2022$4,919+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,455DeedBook 2872, Page 111Recorded6/29/2018

Property Built

Built

Year Built: 1921