Skip to content

1073 Pearl StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 25, 2013

Property Information

Block2613
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,104
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
36%
Improvement Value:$75,600
64%
Total Assessment$118,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+8.3%
2024$4,968+3.0%
2023$4,822+0.8%
2022$4,786+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2472, Page 220

Property Sale

Sale
$108,500
DeedBook 1186, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1960