Skip to content

986 Mill Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block2707
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,280
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
31%
Improvement Value:$80,100
69%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,245+8.3%
2024$4,842+4.5%
2023$4,635+0.8%
2022$4,600+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,280DeedBook 3177, Page 281Recorded7/19/2021

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 2665, Page 74Recorded1/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920