Skip to content

1021 Grand Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Jul 26, 2013

Property Information

Block2710
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage878
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
32%
Improvement Value:$91,000
68%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,081+8.3%
2024$5,614+3.0%
2023$5,450+0.8%
2022$5,408+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000

From:

To:

Sq Ft878DeedBook 2510, Page 197Recorded7/29/2013

Property Sale

Sale
$133,900
DeedBook 1902, Page 176

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 1616, Page 1

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 1375, Page 173

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1184, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1955