Skip to content

1043 Logan Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 9, 2023

Property Information

Block2712
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,108
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
21%
Improvement Value:$152,700
79%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,785+8.3%
2024$8,111+3.0%
2023$7,873+0.8%
2022$7,813+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 3128, Page 53Recorded1/19/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 2261, Page 1

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 1308, Page 23

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 1189, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1950