Skip to content

410 Kent StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1965

Last Sale Date
Apr 19, 2000

Property Information

Block2713
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
22%
Improvement Value:$132,900
78%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,749+8.3%
2024$7,154+3.0%
2023$6,944+0.8%
2022$6,892+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965