Skip to content

1015 Hill Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1988

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 14, 2024

Property Information

Block2802
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2S-B
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,270
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
22%
Improvement Value:$132,900
78%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,781+8.3%
2024$7,184+3.0%
2023$6,973+0.8%
2022$6,920+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,270DeedBook 3467, Page 123Recorded12/2/2024

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,270DeedBook 3205, Page 21Recorded10/15/2021

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,270DeedBook 2783, Page 215Recorded8/7/2017

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 2206, Page 254

Property Sale

Sale
$125,400
DeedBook 1562, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 965, Page 175