Skip to content

1016 South Main StreetPhillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$1,213,800
Last Sale Date
Jun 24, 2008

Property Information

Block2808
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,500
11%
Improvement Value:$641,400
89%
Total Assessment$719,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,719+8.3%
2024$30,207+3.0%
2023$29,322+0.8%
2022$29,098+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,213,800
DeedBook 2213, Page 107