Skip to content

76 North Riverview RoadPhillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2014

Property Information

Block2902
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,228
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
35%
Improvement Value:$87,800
65%
Total Assessment$134,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,877+8.7%
2024$5,406+3.2%
2023$5,240+0.8%
2022$5,199+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950