Skip to content

92 Woodlawn RoadPhillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block2903
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,116
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
35%
Improvement Value:$87,300
65%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+8.3%
2024$5,635+17.2%
2023$4,809+0.8%
2022$4,770+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,116DeedBook 3392, Page 47Recorded12/6/2023

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,116DeedBook 3307, Page 284Recorded11/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950