Skip to content

75 Carpentersville Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Aug 28, 1987

Property Information

Block2907
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,940
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
24%
Improvement Value:$121,200
76%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,277+8.3%
2024$6,718+3.0%
2023$6,521+0.8%
2022$6,471+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1051, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1960