Skip to content

102 Riverview RoadPhillipsburg, NJ 08865

Built 1955

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block3001
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage848
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,800
47%
Improvement Value:$62,900
53%
Total Assessment$117,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,349+8.3%
2024$4,939+3.0%
2023$4,794+0.8%
2022$4,757+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft848DeedBook 3247, Page 156Recorded3/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1955