Skip to content

148 Elmhurst DrivePhillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Oct 29, 1987

Property Information

Block3002
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,566
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
32%
Improvement Value:$102,800
68%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,877+8.3%
2024$6,349+3.0%
2023$6,162+0.8%
2022$6,116+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 1061, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1950