Skip to content

167 Oaklyn RoadPhillipsburg, NJ 08865

Built 1987

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Dec 21, 2020

Property Information

Block3003
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,700
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
26%
Improvement Value:$133,900
74%
Total Assessment$180,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,222+8.3%
2024$7,591+5.4%
2023$7,201+0.8%
2022$7,146+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$267,500
Sq Ft1,700DeedBook 3153, Page 295Recorded4/21/2021

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 2915, Page 271Recorded11/29/2018

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 1283, Page 135

Property Sale

Sale
$147,900
DeedBook 1115, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1987