Skip to content

52 Bennett Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2022

Property Information

Block307
Lot14
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage984
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
35%
Improvement Value:$41,800
65%
Total Assessment$64,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,922+8.3%
2024$2,698+13.9%
2023$2,369+0.8%
2022$2,349+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft984DeedBook 3241, Page 327Recorded2/23/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900