Skip to content

44 Bennett Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$88,500
Last Sale Date
Oct 28, 2002

Property Information

Block307
Lot18
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
29%
Improvement Value:$56,800
71%
Total Assessment$80,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,641+8.3%
2024$3,361+3.0%
2023$3,262+0.8%
2022$3,238+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 1837, Page 15

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 1622, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1900