Skip to content

34-36 Bennett Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block307
Lot22
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SFG3
Dwellings4
ZoningR-50
Sq Footage2,212
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,100
15%
Improvement Value:$142,400
85%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,613+2.2%
2024$7,448+3.0%
2023$7,230+0.8%
2022$7,175+0.7%
Property History
Sales7

Property Sale

SaleMulti
$151,000
Sq Ft2,212DeedBook 3147, Page 152Recorded3/30/2021

Property Sale

SaleMulti
$111,300

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 2914, Page 245Recorded11/27/2018

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 2827, Page 76Recorded1/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 2117, Page 70

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 1866, Page 217

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 1717, Page 305

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 1645, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1900