Skip to content

35 Chambers Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$81,500
Last Sale Date
Nov 19, 1998

Property Information

Block307
Lot35
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,190
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
18%
Improvement Value:$123,900
82%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,858+8.3%
2024$6,332+3.0%
2023$6,146+0.8%
2022$6,099+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 1597, Page 88

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 1263, Page 243

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 1059, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1900