Skip to content

224 Roseberry St Ste 2Phillipsburg, NJ 08865

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block406
Lot1
QualifierC0002
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page04

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
19%
Improvement Value:$83,200
81%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,663+8.3%
2024$4,305+3.0%
2023$4,179+0.8%
2022$4,147+0.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3528, Page 287Recorded10/3/2025

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3407, Page 305Recorded2/23/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 2913, Page 328Recorded11/21/2018

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1819, Page 35

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1445, Page 137