Skip to content

671 Hillcrest Boulevard

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1935

Last Sale Price
$473,500
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block503
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description2.5S-B
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,700
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
17%
Improvement Value:$262,500
83%
Total Assessment$315,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,344+8.3%
2024$13,243+12.0%
2023$11,824+0.8%
2022$11,734+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$473,500
Sq Ft2,700DeedBook 3115, Page 298Recorded12/9/2020

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 1870, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1935