Skip to content

680 John Mitchell Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1981

Last Sale Date
Mar 17, 2003

Property Information

Block506
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
19%
Improvement Value:$211,000
81%
Total Assessment$260,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,840+8.3%
2024$10,931+3.0%
2023$10,610+0.8%
2022$10,529+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1981