Skip to content

575 Elder Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 3, 2016

Property Information

Block519
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page05

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
20%
Improvement Value:$119,700
80%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,808+8.3%
2024$6,286+3.0%
2023$6,101+0.8%
2022$6,055+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$120,000

From:

To:

DeedBook 2691, Page 204Recorded6/16/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$45,000

From:

To:

DeedBook 2526, Page 146Recorded12/12/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$149,287
DeedBook 2448, Page 33

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 1554, Page 149