Skip to content

92 Lincoln Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Date
Mar 15, 2017

Property Information

Block606
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,122
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
34%
Improvement Value:$87,200
66%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,972+8.3%
2024$5,514+3.0%
2023$5,352+0.8%
2022$5,311+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930