Skip to content

155 Lincoln Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2011

Property Information

Block607
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page06

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,360
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
33%
Improvement Value:$91,700
67%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199+8.3%
2024$5,723+3.0%
2023$5,556+0.8%
2022$5,513+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 1028, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1925